Prace uczniów

Pogoda

Tu nas znajdziesz

Kontakt z nami


Gimnazjum

Trzydziestka
Otwórz

„Wszystko jest poezją każdy jest poetą”

Projekt edukacyjny z języka polskiego

   Co to jest wiersz? Co to jest poezja? Kto może być poetą? Na te pytania odpowiada nazwa projektu edukacyjnego „Wszystko jest poezją, każdy jest poetą”, którego opiekunem jest Pani Halina Mackiewicz. Uczniowie którzy wzięli w nim udział, spotykali się  po lekcjach, na których razem z nauczycielem uczyli się, jak pisze się wiersze, dzielili się swoimi pomysłami i twórczością. W ciągu kilku miesięcy wspólnej pracy, każdy uczeń napisał około 20 wierszy, które zebrał we własnym tomiku poezji. Wszyscy młodzi poeci zgromadzą się także na spotkaniu poetyckim, gdzie przedstawią swoją twórczość. Poniżej zaprezentowane są wybrane wiersze uczniów biorących udział we wspomnianym projekcie edukacyjnym.

pobierz

Bartosz Michałowski, klasa 2E


Broń Malali

Malala Yousafzai jest szesnastoletnią pakistańską dziewczyną walczącą
z dyskryminacją kobiet. Działa ona na rzecz równego dostępu do edukacji dla wszystkich ludzi bez względu na płeć. Za swoją działalność otrzymała wyróżnienia i nagrody międzynarodowe.

Muszę przyznać, że jestem zafascynowana postawą Malali Yousafzai. Pomimo tak młodego wieku wykazała się ona wielką odwagą i charyzmą. Dziewczyna ta zwraca się do nas słowami: „Weźmy do rąk pióra i książki. To nasza najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedno pióro i jedna książka są w stanie zmienić świat.” Całkowicie zgadzam się
z jej poglądami. Wypowiedź jej odbieram jako manifest, skierowany głownie do ludzi młodych.

Czytaj więcej: Broń Malali

Matka Ganga

Miasto budzi się do życia. Jedziemy ulicami, które już niedługo zrobią się gwarne i nie do przejechania. Jest 6:00 rano, między starymi budynkami, które się sypią, padają pierwsze promienie słoneczne. Ulice pokryte brudem i krowimi odchodami powoli zaludniają się. Widać już pierwszych Hindusów otwierających swoje stragany z owocami. Dojeżdżamy do miejsca, które nie pozwala nam jechać dalej. Wysiadamy, od razu uderza nas fala gorącego powietrza. Idziemy przed siebie, jako jedyni biali przykuwamy wzrok wszystkich mieszkańców Varanasi, którzy akurat znajdowali się na ulicy. Im dalej idziemy, tym większą czujemy wilgoć. Po dosłownie paru minutach nasze ciała oblane są potem. Na ziemi wala się pełno liści, na chodniku kobiety sprzedają różnokolorowe kwiaty. Dochodzimy do celu, schodzimy po mokrych schodach zwanych ghatami, wokół nas krzątają się półnadzy, mokrzy Hindusi. I oto naszym oczom ukazuje się święta rzeka – Ganges. Płynie powoli i dostojnie, drugi brzeg ledwie widać. Od rzeki bije spokój, a jednocześnie widać, że jest w niej coś złowrogiego. Jej przytłaczająca potęga nie robi wrażenia na Hindusach.

Czytaj więcej: Matka Ganga

Wyszukiwarka

Popularność gimnazjów

Liczba podań na jedno
miejsce na rok szkolny
2014/2015
2,00
Gimnazjum nr 10
z Oddziałami Dwujęzycznymi
1,87
Gimnazjum Dwujęzyczne nr 26
1,69
Gimnazjum nr 30
im. Polonii Francuskiej
1,45
Gimnazjum nr 18
im. Armii Krajowej
1,39
Gimnazjum nr 49
z Oddziałami Dwujęzycznymi
Źródło: Gazeta Wrocławska 4 lipca 2014


Język Polski

Pedagog i Psycholog