Nadanie imienia

Pogoda

Tu nas znajdziesz

Kontakt z nami


Gimnazjum

Trzydziestka
Otwórz

Nadanie imienia

NOBLESSE OBLIGE

O uroczystości nadania imienia Polonii Francuskiej
Gimnazjum nr 30 przy ul. Jantarowej 5 we Wrocławiu

Po siedmiu latach istnienia naszego Gimnazjum, latach zbierania doświadczeń, zdobywania coraz to nowych obszarów wiedzy i umiejętności nadszedł czas wyjątkowy. Dzień, który stał się zwieńczeniem naszych dotychczasowych wysiłków i zobowiązaniem na przyszłość. 

     20 października 2006 odbyła się uroczystość nadania naszej szkole imienia Polonii Francuskiej. Wybrany patronat podkreśla i przypieczętowuje wyjątkowość naszego Gimnazjum. 
     Od siedmiu lat jesteśmy jedyną na Dolnym Śląsku szkołą z dwujęzycznymi klasami francuskimi. Język francuski nie jest jedynie przedmiotem szkolnym, stanowi trzon szerszych działań. Nasi uczniowie co roku wyjeżdżają do Francji, goszczą francuskich kolegów w swoich domach, wydają dwujęzyczną gazetkę „Voila”, przygotowują spektakle teatralne w języku francuskim, organizują Dni Otwarte Kultury Francuskiej, nauczyciele ściśle współpracują z pedagogami z gimnazjum im. Henryka IV w Poitiers, regularnie odbywają staże we Francji. Od lat ściśle współpracujemy z ambasadą francuską, dzięki czemu nasi uczniowie mają dostęp do najlepszych francuskojęzycznych pomocy dydaktycznych, bieżących informacji o działaniach kulturalnych i innych. Intensywna nauka j. francuskiego (8-9 godzin tygodniowo) otwiera uczniom wiele możliwości:  kontynuowania  nauki w dwujęzycznych klasach Liceum nr VIII, zdawania egzaminu Delf 1 i Delf 2, a także studiowania we Francji. Pierwsi absolwenci Gimnazjum nr 30 studiują na Sorbonie i innych znanych francuskich uczelniach. Nauka w naszym Gimnazjum, zawarte na wymianach przyjaźnie, znajomość kultury francuskiej, otworzyła i wciąż otwiera drogę do pełniejszej obecności w Europie.
Wybrane imię ma też inny, szerszy kontekst – co zostało podkreślone  w trakcie uroczystości -  imieniem Polonii Francuskiej zobowiązujemy się, podobnie jak nasi rodacy – przedstawiciele Polonii, kultywować tradycje narodowe, podkreślając nasze miejsce w Europie. 
     Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawianą  przez ks. biskupa Józefa Pazdura. W koncelebrze uczestniczyli o. Jan – były wieloletni katecheta naszego Gimnazjum oraz o. Piotr – obecnie nauczający religii. Przy ołtarzu służyli zarówno uczniowie jak i absolwenci. We mszy św. uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Honorowymi gośćmi i rodzicami chrzestnymi poświęconego w trakcie liturgii sztandaru, byli: Dyrektor Wydziału Edukacji Pani Lilla Jaroń i Laurent Guidon - attache ds. rozpowszechniania języka francuskiego w Polsce  Swoja obecnością zaszczycili nas również: Marc Brudieux – attache ds. kultury i języka francuskiego, Anna Kaniewska, Elżbieta Kacperkiewicz – starszy wizytator Wydziału Nadzoru Kształcenia Podstawowego, prof. Jan Miodek oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół. Po poświeceniu sztandaru nastąpił uroczysty akt ślubowania. Na zakończenie Dyrektor Alicja Jarmuła podziękowała za odprawienie mszy, homilię, szczególne podziękowania skierowała w stronę rodziców chrzestnych, którym uczniowie wręczyli kwiaty.
     Po mszy społeczność szkolna wraz z gośćmi udała się pod szkołę by uczestniczyć w odsłonięciu tablicy z nowym imieniem szkoły. Aktu odsłonięcia dokonała Pani Dyrektor Alicja Jarmuła i Marc Brudieux. Na kolejną część uroczystości wszyscy zaproszeni zostali do szkoły.
     Obecnych powitali prowadzący gale nauczyciele Alicja Guziczak i Aleksander Winniczek. O zabranie głosu poproszona została Dyrektor Alicja Jarmuła, która w swoim wystąpieniu przybliżyła tradycje naszego gimnazjum, przedstawiła nasze osiągnięcia i umotywowała wybór imienia Polonii Francuskiej.  Następnie przemówienia wygłosili rodzice chrzestni i zaproszeni goście nie szczędząc słów uznania i zachęty.
     Wyjątkowym punktem uroczystości był wykład prof. Jan Miodka na temat związków kultury polskiej i francuskiej. Profesor długo wyliczał wyrażenia i zwroty świadczące o przenikaniu się naszych kultur: ciasto francuskie, francuskie kluski, wersal, francuski szyk, francuski piesek,  francuska miłość, francuski pocałunek – to tylko niektóre przykłady;  żartując przypomniał francuskie powiedzenie „pijany jak Polak”. Uświadomił słuchaczom jak wiele wyrazów w j. polskim to zapożyczenia z języka francuskiego (apartament, burżuazja, portmonetka, gorset, peruka, perfumy, expose a nawet swojsko brzmiący sos). Profesor Jan Miodek zwrócił również naszą uwagę na francuskojęzyczne zwroty, które na stałe weszły do naszego języka m. in.: pardon, vis a vis, noblesse oblige – podkreślił, iż ten zwrot dotyczy społeczność naszej szkoły szczególnie. Imię Polonii Francuskiej daje nam opiekę tak znakomitych patronów jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, C. K. Norwid, Fryderyk Chopin. Tak wielkie nazwiska są dla naszego Gimnazjum wyróżnieniem i zobowiązaniem. 
     Gospodarzami dalszej części gali byli uczniowie. Zgromadzona publiczność ze szczególna uwagą obejrzała przygotowaną przez nich prezentację multimedialną, tematem której były „Ślady Polaków we Francji” oraz niezwykle barwny i bogaty program artystyczny  ukazujący dzieje polonii francuskiej na przestrzeni kilku wieków. Na tle profesjonalnej scenografii użyczonej przez Operę Wrocławską w autentycznych kostiumach i pełnej charakteryzacji mieliśmy okazję zobaczyć uczniów w rolach: Marii Leszczyńskiej, A. Mickiewicza, J. Słowackiego, F. Chopina, M. Curie – Skłodowskiej, J. Giedrojcia. Poważny i podniosły, a momentami zabawny, lekki, tryskający humorem program nagrodzony został serdecznymi oklaskami. Na wielu twarzach nauczycieli i rodziców malowała się duma i wzruszenie.
     Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie zaproszonych gości z gronem pedagogicznym i uczniami na skromnym poczęstunku. Zaproszeni goście nie szczędzili pani dyrektor słów uznania, gratulacji i podziękowań.
     Długo pamiętać będziemy ten szczególny dzień. Potem nadejdą dni codziennej, mozolnej pracy ale na zawsze już pozostanie szyld: „ Gimnazjum nr 30 im. Polonii Francuskiej” i wspomnienie słów prof. Jana Miodka – nobless oblige.
     
                                                                                            Agnieszka Szymańska
 

Wyszukiwarka

Popularność gimnazjów

Liczba podań na jedno
miejsce na rok szkolny
2014/2015
2,00
Gimnazjum nr 10
z Oddziałami Dwujęzycznymi
1,87
Gimnazjum Dwujęzyczne nr 26
1,69
Gimnazjum nr 30
im. Polonii Francuskiej
1,45
Gimnazjum nr 18
im. Armii Krajowej
1,39
Gimnazjum nr 49
z Oddziałami Dwujęzycznymi
Źródło: Gazeta Wrocławska 4 lipca 2014