Biblioteka

Pogoda

Tu nas znajdziesz

Kontakt z nami


Gimnazjum

Trzydziestka
Otwórz

Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCONie mogło zabraknąć udziału i zaangażowania uczniów Gimnazjum 30 w uroczystościach poświęconych nadaniu naszemu Miastu tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO. Podziwialiśmy widowisko plenerowe na motywach „Pana Tadeusza” przygotowane przez uczniów III LO, które odbyło się na wrocławskim Rynku w przededniu otwarcia Muzeum „Pana Tadeusza”, tj. 22 kwietnia. Kilka dni później w Ogrodzie Botanicznym podczas inauguracji XIV edycji akcji „Cały Wrocław czyta” pod patronatem Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli grupa uczniów z klasy 2a czuwała m. in. Nad organizacją i przebiegiem konkursu na logo Wrocławia jako Stolicy Książki.

Elżbieta Glińska, bibliotekarka


 

Konkursy czytelnicze

Zapraszamy wszystkich uczniów Gimnazjum nr 30 im. Polonii Francuskiej do wzięcia udziału w długoterminowych konkursach czytelniczych. Dla klas pierwszych przewidziany jest konkurs ze znajomości mitologii greckiej i rzymskiej, drugoklasiści będą mogli pochwalić się wiedzą na temat dramatu, natomiast uczniowie klas trzecich przypomną sobie wszystkie omawiane lektury i zaprezentują sprawność językową, a także umiejętności z zakresu teorii literatury.

Więcej informacji na temat poszczególnych konkursów można znaleźć w regulaminach zamieszczonych poniżej lub uzyskać bezpośrednio w bibliotece szkolnej.

Elżbieta Glińska i Urszula SuchRegulamin konkursu mitologicznego >

Regulamin konkursu dramatycznego>

Regulamin konkursu wędrówki humanistyczne>

 


 

Od tragedii do komedii

Konkurs biblioteczny
Znamy już laureatów długoterminowego konkursu czytelniczego dla uczniów klas drugich pt. "Od tragedii do komedii". Finałowe zmagania, które tradycyjnie już odbyły się w kameralnej atmosferze biblioteki szkolnej, były okazją do wykazania się wiedzą, talentem aktorskim i dowcipem. W trakcie przyjaznej rywalizacji nie brakowało humoru i wzajemnej życzliwości. Wszyscy uczestnicy doskonale wpisali się w logo biblioteki "Kierunek: Kultura!".


BibliotekarkiKonkurs czytelniczy dla uczniów klas drugich

Zapraszamy wszystkich uczniów klas drugich Gimnazjum nr 30 im. Polonii Francuskiej, którzy chcieliby wykazać się wiedzą na temat dramatu, do wzięcia udziału w szkolnym konkursie czytelniczym.
Szczegółowe informacje znajdziecie w zamieszczonym poniżej regulaminie konkursu lub bezpośrednio w bibliotece. Pozdrawiamy.


Bibliotekarki

UWAGA! Zmianie uległy terminy konkursu. Sprawdź koniecznie regulamin!

Regulamin konkursu >>„ Uwolnijcie mnie...”

Akcja „ Cały Wrocław czyta” jest realizowana we wrocławskich placówkach oświatowych od 10 lat. Jej idea to promowanie czytania wśród dzieci i młodzieży. 
Akcjom czytelniczym mają służyć m. in. skrzynki do bookcrossingu,
czyli uwalnianiania książek. Krążąca książka lub książka w podróży ma na celu popularyzowanie czytelnictwa i dzielenie się z innymi książkami. Bookcrossing polega na przynoszeniu i zostawianiu swoich, jak również krążących książek w miejscach publicznych, na przykład w parkach, pociągach i innych miejscach w tym celu przygotowanych – skrzynkach, stolikach, półkach po to, by znalazca mógł je przeczytać.

W Gimnazjum 30 akcją bookccrosingową zajmują się bibliotekarki wraz z Kołem Przyjaciół Biblioteki. Opiekujemy się skrzynką znajdującą się na I piętrze galerii Sky Tower. Jest ona na bieżąco uzupełniana książkami podarowanymi przez nauczycieli, uczniów i rodziców.
Niestety, kończą się nam zapasy książek „ do uwolnienia”, prosimy zatem o pomoc w ich uzupełnieniu. Apelujemy gorąco do wszystkich miłośników czytania – nauczycieli, uczniów i ich rodziców – o wsparcie naszej akcji i przynoszenie książek do szkolnej biblioteki. Każda książka przeznaczona do bookcrossingu opatrzona zostanie naklejką z logo Gimnazjum 30.
Dotychczasowym darczyńcom serdecznie dziękujemy!


Elżbieta Glińska i Urszula Such
bibliotekarki

Konkurs czytelniczy dla uczniów klas trzecich

Zapraszamy wszystkich uczniów klas trzecich Gimnazjum nr 30 im. Polonii Francuskiej, którzy chcieliby wykazać się wiedzą na temat życia i twórczości Adama Mickiewicza, do wzięcia udziału w szkolnym konkursie czytelniczym.
Szczegółowe informacje znajdziecie w zamieszczonym poniżej regulaminie konkursu lub bezpośrednio w bibliotece. Pozdrawiamy.


Bibliotekarki

Regulamin konkursu >>Konkurs czytelniczy dla uczniów klas pierwszych

Zapraszamy wszystkich uczniów klas pierwszych Gimnazjum nr 30 im. Polonii Francuskiej, którzy chcieliby wykazać się wiedzą z dziedziny mitologii greckiej i rzymskiej, do wzięcia udziału w szkolnym konkursie czytelniczym.
Szczegółowe informacje znajdziecie w zamieszczonym poniżej regulaminie konkursu lub bezpośrednio w bibliotece. Pozdrawiamy.


Bibliotekarki

Regulamin konkursu >>Godziny otwarcia biblioteki

Informujemy, że na prośbę rodziców z dniem 18 września 2013 r. ulegają zmianie godziny pracy biblioteki szkolnej.
Biblioteka czynna będzie codziennie od godz. 8.00 do godz. 15.00.


Wybieram czytanie


Z radością informujemy, że w wieżowcu Sky Tower została niedawno otwarta kolejna skrzynka do bookrossingu. Uczniowie Gimnazjum nr 30 przy naszym wsparciu będą czuwać nad tym, aby nie zabrakło w niej uwalnianych książek.
Już na wstępie przedstawiciele Koła Przyjaciół Biblioteki zaangażowani w akcję „ Cały Wrocław czyta” wzięli udział w uroczystości i przekazali kilkanaście książek, reklamując przy okazji bookrossing hasłem: „ Wybieram czytanie”.
I my również do podejmowania takich wyborów gorąco zachęcamy.


Elżbieta Glińska i Urszula Such
bibliotekarkiWrocławskie krasnale


Tematem tegorocznej edycji cyklicznego konkursu „Mnie ta ziemia od innych droższa” były Wrocławskie krasnale. 23 maja w naszym gimnazjum laureatom zostały wręczone nagrody i dyplomy. Uroczystość uświetnił swoją obecnością pan profesor Paweł Kaczyński z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, wygłaszając krótki wykład na temat historii wrocławskich krasnali. Wszyscy zebrani z uwagą wsłuchali się w ciekawą opowieść.

Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu:

I miejsce – Aleksandra Becla – Gimnazjum nr 1
II miejsce – Bartłomiej Szczepański – Gimnazjum nr 37
III miejsce – Karolina Kaczanowska – Gimnazjum nr 1
Wyróżnienie – Wiktoria Łukowicz – Gimnazjum nr 1
Wyróżnienie – Alicja Skurska – Gimnazjum nr 1
Wyróżnienie – Jadwiga Dauksza – Gimnazjum nr 30
Wyróżnienie – Zuzanna Kędziora – Gimnazjum nr 30

Statuetki, dyplomy i nagrody wręczyli zwycięzcom pani dyrektor Magdalena Synal i pan profesor Paweł Kaczyński. Gratulacje i podziękowania otrzymali też wspaniali nauczyciele, którzy potrafili zmotywować i zachęcić swoich uczniów do udziału w konkursie.

Zwieńczeniem uroczystości był kilkuminutowy program artystyczny w wykonaniu utalentowanych uczniów naszego gimnazjum: Karoliny Łykowskiej, Dominiki Ogórek, Joanny Wilkaniec i Karola Knapińskiego. Młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Na koniec wszyscy zebrani udali się na wystawę nagrodzonych prac i słodki poczęstunek.

Elżbieta Glińska
bibliotekarka

 


 

Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka!

W naszej bibliotece można:

  • wypożyczyć potrzebną lekturę lub inną książkę spoza kanonu lektur obowiązkowych
  • wypożyczyć lub przeczytać na miejscu czasopisma, m. in. National Geographic, Wiedzę i Życie, Świat Nauki, Młodego Technika, Okapi
  • odpocząć od szkolnego zgiełku w kąciku czytelniczym
  • wyszukać informacje potrzebne do odrobienia zadania domowego w księgozbiorze podręcznym lub w Internecie
  • wziąć udział w długoterminowych konkursach czytelniczych
  • uśmiechać się   UśmiechPierwsza klasa znawców mitów

Znamy już zwycięzców długoterminowego konkursu czytelniczego dla uczniów klas pierwszych pt."Bogowie i mity starożytnych Greków i Rzymian". W finałowym starciu wzięło udział dwanaścioro uczniów, którzy wcześniej w pięknym stylu przeszli przez eliminacje wstępne, wykazując się imponującą wiedzą z dziedziny mitologii. Konkurs odbył się w przytulnym wnętrzu naszej szkolnej biblioteki, a rywalizacja przebiegała w przyjaznej i serdecznej atmosferze. Uczestnicy prezentowali nie tylko wysoki poziom wiedzy i inteligencji, ale też takt i poczucie humoru, doskonale tym samym wpisując się w hasło: "Kierunek: Kultura!". Gratuluję i zapraszam do udziału w kolejnych konkursach czytelniczych.

                                                                                                     Elżbieta Glińska, bibliotekarka


Spektakl Koła Przyjaciół Biblioteki

Spektakl na podstawie fragmentów "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry przygotowany na spotkaniach Koła Przyjaciół Biblioteki.Wyszukiwarka

Popularność gimnazjów

Liczba podań na jedno
miejsce na rok szkolny
2014/2015
2,00
Gimnazjum nr 10
z Oddziałami Dwujęzycznymi
1,87
Gimnazjum Dwujęzyczne nr 26
1,69
Gimnazjum nr 30
im. Polonii Francuskiej
1,45
Gimnazjum nr 18
im. Armii Krajowej
1,39
Gimnazjum nr 49
z Oddziałami Dwujęzycznymi
Źródło: Gazeta Wrocławska 4 lipca 2014