SPEKTAKL pt. „PO ‘BURZY’ SZEKSPIRA” W TEATRZE CAPITOL

„Mocne!” – mówi Milena Fibich, uczennica klasy 1A. „Ale to było niesamowite!” – mówią Kornelia Siedlecka i Wiktoria Srebrny z klasy 1B – tak komentowano przedstawienie pt. „Po ‘Burzy’ Szekspira w Teatrze Capitol w piątek 12 maja 2017.

Grupa 16 uczniów naszego Gimnazjum wraz z nauczycielką języka angielskiego, panią Bogusławą Miśków, wybrała się na ten ciekawy i zdumiewający spektakl autorstwa Agaty Dudy-Gracz, która swój scenariusz oparła na sztuce Williama Shakespeare’a – „The Tempest”.

Wcześniej odbyły się lekcje przygotowujące do jak najpełniejszego odbioru tego przedstawienia: klasy pierwsze i drugie naszej szkoły poznały życie i twórczość słynnego dramatopisarza urodzonego w 1564 w Stratford-upon-Avon, autora ok. 38 sztuk teatralnych, zmarłego w Londynie w 1616. W minionym roku obchodzono 400. rocznicę śmierci tego wybitnego twórcy. Następnie uczniowie czytali na role fragmenty sztuki „Burza” ze wszystkich pięciu aktów, łącznie z Epilogiem będącym przemową głównej postaci dzieła – Prospera.

Szekspir, jak zawsze, bawi, krytykuje, zdaje pytania. Po spektaklu w Capitolu wszyscy zgodziliśmy się, że adaptacja „Burzy” Szekspira również daje wiele do myślenia współczesnemu odbiorcy.

Bogusława Miśków,
nauczycielka języka angielskiego