Jak obchodziliśmy święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli w naszym Gimnazjum obchodziliśmy oczywiście po francusku.  We Francji nosi nazwęL’epiphaniei obchodzi się je w pierwszą niedzielę stycznia. Z okazji tego święta zaprosiliśmy do naszego Gimnazjum reprezentantów z dziesięciu wrocławskich szkół podstawowych, aby mogli  razem z nami bawić się i poznawać francuskie zwyczaje. Odwiedzili nas uczniowie w SP nr 76, SP nr 68, SP nr 82, SP nr 74, SP nr 64, SP nr 113, SP nr 30, SP nr 25 oraz najstarsza grupa z Przedszkola nr 52. Drużyny zmierzyły się z sobą w pięciu konkurencjach związanych z językiem i kulturą francuską. Pod czujnym okiem klasy 3a uczestnicy rozwiązywali  różne zadania; słowniczek, quiz, wykreślana, strój króla z gazet,  a dzięki występowi uczniów klasy 3a, którzy zaśpiewali piosenkę „CommelesRoisMages” („Jak Trzej Królowie”), mogli poczuć francuską atmosferę L’epiphanie. Ważną rolę w kulturze francuskiej pełni kuchnia, więc nie obyło się bez poczęstunku. Wszyscy mogli skosztować Galette Des Rois  - francuskiego maślanego ciasta, w którym, zgodnie ze zwyczajem, schowana jest mała figurka - feve, ten  kto ją znajdzie, zostaje królem lub królową i nosi koronę. W naszym wypieku rolę figurki spełniał migdał. Uczniowie, którzy mieli szczęście dostać kawałek z orzechem, zostali królem i królową naszej zabawy  i szczęśliwie panowali do końca uroczystości. Na zakończenie przewodzili wspólnemu, finałowemu tańcowi, w którym wspólnie wzięli udział organizatorzy  i  zaproszeni szóstoklasiści oraz sympatyczne sześciolatki z przedszkola nr 52 przy  ulicy Łączności.
   L’epiphanie to we Francji wyjątkowo radosne święto.
   Cieszymy się, że udało nam się przenieść atmosferę tego dnia do naszej szkoły.

Łucja Łoboda, klasa 3b