Strona

Pogoda

Tu nas znajdziesz

Kontakt z nami


Gimnazjum

Trzydziestka
Otwórz

Jak poprzez teatr poznawać świat. Projekt Wrocławskiego Teatru Współczesnego

  To było niezwykłe przeżycie. Tak wielu z nas ciepło wspomina projekt edukacyjny pt. "Jak poprzez teatr poznać świat", organizowany przez Wrocławski Teatr Współczesny.   
  Na początku projektu, w połowie listopada, całą grupą pojechaliśmy do teatru na spektakl pt. "Fragment nieistniejącego świata". Spektakl ukazuje ogromną przepaść pomiędzy młodym i starym pokoleniem, dotyka tematów często pomijanych: starości, cierpienia, śmierci. Po spektaklu uczestniczyliśmy w spotkaniu z aktorami i opiekunami Hospicjum Ojców Bonifratów, do którego mieliśmy następnie pojechać. Całe spotkanie prowadziła pani Tatiana Drzycimska, rzeczniczka prasowa i koordynatorka całego projektu.

Wizyta w hospicjum
  Wizyta w hospicjum było nieodłącznym elementem naszego projektu. Dane nam było porozmawiać z pacjentami, opiekunami oraz dyrektorem placówki. Wizyta u chorych i umierających ludzi odcisnęła na każdym z nas duże piętno. Nie obyło się bez łez, także wśród pacjentów.
  Dużo rozmawialiśmy o spotkanych tam osobach, poruszyły nas ich historie, wspomnienia. Przekonaliśmy się, że hospicjum to nie tylko miejsce cierpienia, ale też życia ludzi, którzy mają jeszcze swoje małe radości i marzenia.Warsztaty reportażowe
  Następnym punktem projektu było stworzenie podstaw scenariusza do spektaklu, który mieliśmy zagrać za niecały miesiąc na deskach Teatru Współczesnego. Aby zdobyć narzędzia do zapisania zaobserwowanych sytuacji, scen udaliśmy się na warsztaty reportażowe z panią Jolantą Krysowatą, dziennikarką, dokumentalistką i reportażystką. Dała nam ona kilka wskazówek na temat tworzenia tekstu, budowania poszczególnych elementów spektaklu.


Warsztaty aktorskie
  Zaczęliśmy prace nad stworzeniem scenariusza. Trudno było nam na początku cokolwiek wspólnie uzgodnić, więc ustaliliśmy, że każdy uczestnik napisze swoją wersję i na najciekawszej z nich oprzemy wspólny scenariusz. Żeby było łatwiej na początku pisaliśmy małe formy: kartki z pamiętnika, wiersze, monologi, krótkie scenki. Potem wspólnie pracowaliśmy nad połączeniem tego w wspólną całość. Bardzo pomogły nam warsztaty z panią Beatą Rakowską, aktorką WTW, która pokazała nam jak przygotowywać się do wystąpień scenicznych oraz pomogła wyselekcjonować jeden scenariusz, podpowiedziała jak możemy połączyć nasze pomysły. Wykonaliśmy mnóstwo aktorskich ćwiczeń,  wybraliśmy spośród siebie reżyserkę – Asię Iwasieczko, osoby odpowiedzialne za scenariusz, scenografię, rekwizyty, inspicjentkę i ostro zabraliśmy się do pracy nad spektaklem.
  Wzięliśmy też udział w konferencji prasowej  razem z pozostałymi szkołami uczestniczącymi w projekcie, gdzie omawialiśmy nasze postępy oraz byliśmy pytani o przebieg prac nad scenariuszem. Wieczorem tego samego dnia, nasz opiekun, Pani Agnieszka Szymańska zabrała dwoje uczniów Weronikę Kadys i Michała Malewicza do Radia Wrocław, którzy uczestniczyli w audycji na temat projektu.Pokaz
  Dwa tygodnie później odbyły się dwa występy - w Teatrze Współczesnym przed widownią liczącą kilkadziesiąt osób, oraz w hospicjum, przed wcześniej odwiedzanymi przez nas pacjentami. Obie publiki były ogromnie poruszone naszym spektaklem.

Występ w Teatrze Współczesnym

Występ w hospicjum

tekst: Miłosz Derlęga, kl 3b
Michał Malewicz, kl 3b
zdjęcia: Wrocławski Teatr Współczesny